Czyste powietrze (3)
INFORMACJA O STOSOWANYCH ŚRODKACH POPORAWY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ PRZEZ GMINĘ USTKA
Written by grzegorzZgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 poz. 468 ze zm.) jednostka sektora publicznego realizuje swoje zadania, stosując co najmniej jeden ze środków poprawy efektywności energetycznej.
Wg w/w ustawy środkami poprawy efektywności energetycznej są:
1) realizacja i finansowanie przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej;
2) nabycie urządzenia, instalacji lub pojazdu, charakteryzujących się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji;
3) wymiana eksploatowanego urządzenia, instalacji lub pojazdu na urządzenie, instalację lub pojazd, o których mowa w pkt 2, lub ich modernizacja;
4) realizacja przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2014 r. poz. 712 oraz z 2016 r. poz. 615);
5) wdrażanie systemu zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającego rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE (Dz. Urz. UE L 342 z 22.12.2009, str. 1, z późn. zm.), potwierdzone uzyskaniem wpisu do rejestru EMAS, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) (Dz. U. poz. 1060).
Gmina Ustka realizuje obowiązek związany ze stosowaniem środków efektywności energetycznej poprzez:
- termomodernizację budynków użyteczności publicznej, stanowiących własność gminy Ustka, np. szkoła podstawowa w Objeździe, świetlice wiejskie na terenie gminy;
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – zamontowano ogniwa fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej: świetlice w Machowinie, Wodnicy, Wytownie, Charnowie, Duninowie, Gąbinie, Możdżanowie, Niestkowie, Objeździe, Pęplinie, Rowach, Zaleskich; Szkoły Podstawowe w Charnowie, Objeździe, Zaleskich; budynku socjalnym w Objeździe oraz Pęplinie; budynkach w Gąbinie oraz Wytownie;
- program dotacji celowych dla mieszkańców gminy na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, obejmujący m.in. likwidację starych źródeł ciepła i montaż nowych spełniających aktualne normy emisji. Program wspiera również zakup i montaż odnawialnych źródeł energii;
- program Czyste Powietrze w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dla mieszkańców budynków jednorodzinnych w gminie z zakresu ochrony środowiska, obejmujący likwidację starych źródeł ciepła i montaż nowych spełniających aktualne normy.
- dokonanie zakupów instalacji charakteryzujących się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji:
- modernizowane na bieżąco oprawy oświetleniowe, poprzez wymianę na oświetlenie energooszczędne typu LED. Ponadto prowadzona jest systematyczna wymiana źródeł światła w urzędzie gminy i jednostkach podległych na źródła energooszczędne.
Punkt Konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze
Written by Super UserInformujemy o możliwości dofinansowania do wymiany kotła opalanego węglem/drewnem w budynku jednorodzinnym w ramach krajowego Programu „Czyste Powietrze".
W ramach programu w Urzędzie Gminy Ustka działa punkt konsultacyjno-informacyjny, w zakresie, którego będą realizowane działania zapewniające pomoc mieszkańcom w uzyskaniu oraz rozliczeniu dofinansowania. Organizowane będą również spotkania informujące o zasadach Programu dla mieszkańców.
Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 59 815 24 51
Szczegółowe informacje na temat programu “Czyste Powietrze” można znaleźć pod adresem:
https://wfos.gdansk.pl/czyste_powietrze_icon
Powietrze otacza nas z każdej strony. Oddychamy nim i przez to wchłaniamy wszystko co co znajduje się w jego składzie. Zarówno życiodajny tlen jak i wiele substancji, które wpływają negatywnie na nasze organizmy.
Zwiększające się zapotrzebowanie na energię sprawia, że do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia zarówno gazowe i pyłowe. Najważniejsze z nich to: emisja dwutlenku siarki, tlenki azotu, tlenek i dwutlenek węgla, ozon troposferyczny, ołów oraz pyły. Źródłem ich emisji jest wzrost liczby ludności, przemysł energetyczny oraz transport.
Duży wpływ na ilość zanieczyszczeń w powietrzu ma też to, czym palimy w piecach znajdujących się w naszych domach.
Najpoważniejszymi skutkami zanieczyszczenia powietrza są: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, smog i kwaśne deszcze.
ŚMIECI NIE SŁUŻĄ DO PALENIA!
W wyniku spalania różnego rodzaju odpadów w piecach domowych do atmosfery trafiają ogromne ilości niebezpiecznych związków: pyły, tlenki siarki, azotu i węgla,a także metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), których stężenie potrafi przekraczać nawet ponad tysiąc razy dopuszczalne normy.
Toksyczny wpływ tych zanieczyszczeń na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
Spalanie odpadów jest też niebezpieczne dla naszych domów. Powoduje osadzanie się "mokrej sadzy" w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękania komina, zaczadzeń, a nawet do pożaru.
Wynika z tego, że za pozorne oszczędności podczas spalania odpadów płacimy zdrowiem i życiem własnym oraz swoich najbliższych, a zwłaszcza dzieci. Narażamy swój dom na poważne niebezpieczeństwo.
Poniżej znajdują się odnośniki do stron, zajmujących się działalnością na rzecz poprawy stanu powietrza w Polsce.
Informacja o aktualnym stanie powietrza:
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home
Informacja o ochronie powietrza w Polsce:
https://www.mos.gov.pl/srodowisko/ochrona-powietrza/
TworzyMY atmosferę:
http://www.tworzymyatmosfere.pl/krajowy-program-ochrony-powietrza