Duninowo, Duninówko
Duninowo, Duninówko
Najstarsze informacje o Duninowie pochodzą z drugiej połowy XIV w. i dotyczą istnienia pierwszej parafii obejmującej wsie Pęlplino, Starkowo i las pęlpiński oraz XV w., kiedy to wybudowano do dziś istniejący kościół gotycki.

Pierwszym rodem panującym na tym terenie byli von Krummelowie, Wśród których warto wymienić Georga von Krummel - pana na Modle, który swoimi wpływami sięgał aż po Słupsk i Sławno oraz cieszył się względami słupskiego księcia Jana Frederyka z rodu Gryfitów. Ostatni potomek rodu von Krummel zmarł tragicznie w 1602 roku. Po von Krummelach Duninowo, Modłę i Lędowo przejęli krewni - von Belowie, wywodzący się z pomorskiej dynastii Biełow. Byli właścicielami również innych miejscowości, np. Zaleskie, Pieszcz, Redęcin, Gać.

W XIX w. kościół stał się ważnym ośrodkiem luterańskiego separatyzmu, był to bowiem okres buntu przeciwko połączeniu się kościołów protestanckich w jeden kościół ewangelicki. W okresie tym powstała w Duninowie szkoła dla separatystów, która działa od 1843 do 1867 roku.
W 1859 roku w Duninowie powstał warsztat konserwujący i remontujący organy piszczałkowe. Jego założycielem był Christian Volkner - późniejszy producent nowoczesnych instrumentów na całe Cesarstwo Niemieckie. Organy Volknera trafiały do kościołów w Bawarii, Nadrenii, Saksonii i na Pomorze oraz do niemieckich kolonii w Afryce Wschodniej i do Rosji. Swe umiejętności i dziedzictwo mistrz przekazał synowi Paulowi - równie utalentowanemu konstruktorowi, ale zdarzenie losowe, jakim był pożar warsztatu zdecydowało o przeniesieniu przedsiębiorstwa do Bydgoszczy.

Do obiektów zabytkowych Duninowa zalicza się Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z XV w. obiekt klasy "0", umiejscowiony na niewielkim wzgórzu w środku wsi. Wybudowano go w stylu gotyckim na fundamencie z polnych kamieni i wielokrotnie przebudowywano, ale mimo tych działań zdołał zachować cechy gotyku i baroku. Przy północnej ścianie świątyni znajduje się grobowiec dynastii Frankestein. Wieża z latarnią (1750 r.), barokowa ambona (XVIII), gotycki dzwon spiżowy, organy (1875) oraz wspaniałe witraże ufundowane przez de Croyów i von Belowów stanowią o niezaprzeczalnych walorach zabytkowych tej miejscowości.
Ponadto na uwagę zasługuje również:
1) kaplica cmentarna,
2) niewielki pałacyk,
3) pomnik upamiętniający I wojnę światową,
4) liczne obiekty budownictwa ludowego - głównie ryglowego z XVIII i XIX w.

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.