Lędowo, Modła, Modlinek, Lędowo Osiedle
Lędowo, Modła, Modlinek, Lędowo Osiedle
Wsie położone w obszarze krajobrazu chronionego, osłaniane od morza przez malowniczy, sosnowy las i pas Wydm Lędowskich (najwyższa Ognica, 41 m wys). W sąsiedztwie jezioro Modła, rezerwat ornitologiczny. Leżące obecnie na uboczu Lędowo było 17 lipca 1307 roku miejscem zdrady Święców, rodu pomorskich możnowładców. W zamian za tytuł burgrabiów słupskich, zdradzili Władysława Łokietka oddając Pomorze Słupskie Brandenburgii. Wróciło do Polski dopiero w 1945 roku.
Święcowie stali się potem protoplastami szlacheckiego rodu Puttkamerów, rozkrzewionego na Pomorzu, ale także i na Litwie, gdzie w XIX wieku jednego z nich poślubiła Maryla Wereszczakówna, młodzieńcza miłość Adama Mickiewicza.
Według starych legend, koło Modlinka morze miało wyrzucić w XVII lub w XVIII wieku Szweda, który zdryfował na krze z przeciwległego brzegu Bałtyku. Szwed ożenił się z córką miejscowego rybaka. Mniej szczęścia miało dwóch Maurów. Ich statek, wynajęty przez hiszpańskiego kupca, wszedł jesienią 1792 roku koło Modlinka na mieliznę. Maurów kilka dni później morze wyrzuciło koło Rowów i tam zostali pochowani.
Wybrzeże na północ od Modlinka od 1936 zajęte było przez poligon Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Działała tu hitlerowska Luftwaffe. jesienią 1944 roku stąd ostrzeliwano alianckie bombowce, które leciały zbombardować Gdynię. Niemcom nie udało się jednak strącić żadnej maszyny.
Teraz to jedyny rejon w Polsce, skąd można obserwować odpalanie bojowych rakiet przeciwlotniczych przeciwko nadlatującym od strony morza imitatorom samolotów. Ćwiczą tu żołnierze polscy oraz sojusznicy z NATO.
Obecnie Lędowo to wieś sołecka, obejmująca także miejscowości Modła, Modlinek i Lędowo Osiedle. Funkcję sołtysa pełni tutaj Barbara Molenda. Lędowo zamieszkuje na stałe 44 mieszkańców, Modłę - 42, Modlinek - 40, natomiast Lędowo Osiedle - 107.