Objazda
Objazda, Bałamątek

W 1282 książę gdański Mściwój II podarował Objazdę klasztorowi norbertanów w Białoboku. Po reformacji stała się wsią rycerską. W 1523 roku była własnością rycerza Bartłomieja Czarnowa, pisanego także jako von Zamów, potem Natzmerów i Bandemerów i wreszcie mieszczańskich Kutscherów. Stary dwór spłonął 3 listopada 1882 roku. Istniejący obecnie zbudowano w latach 1895-1897.We wsi istniały dwa wiatraki.

Historia
1717 rok - jako właściciel wymieniany jest von Natzmer.
1780 rok - dobra przejął Jakob Georg von Bandemer.
1784 rok - we wsi był folwark, nauczyciel, młyn wodny i łącznie 25 dymów. W tym czasie we wsi mówiono już wyłącznie po niemiecku.
1939 rok - w Objeździe były 84 gospodarstwa. Wieś stanowiła prawdziwe centrum gospodarcze dla okolicy.

Zobacz opracowanie o Objeździe Pani Czesławy Długoszek

Z Bałamątkiem związana jest legenda o skąpym młynarzu, właścicielu dawno zapomnianego młyna nad rzeczką przepływającą przez wieś do jeziora. Młynarz im bardziej się bogacił, tym większym stawał się skąpcem. Każdego żebraka, który tylko zbliżył się do młyna, wyrzucał i szczuł psami. Pewnego dnia pojawiła się biedna mateczka i poprosiła o jałmużnę. Młynarz nie dał się jednak przebłagać, a gdy kobieta nadal prosiła, kopnął i przewrócił ją na ziemię. Staruszką rzuciła na młynarza


Młyn rzeczywiście istniał w Bałamątku do początków XIX wieku, ale młynarzowi nie wiodło się, bo w rzeczce był za niski poziom wody. W 1847 roku działkę młynarza, obejmującą około 75 hektarów, rozparcelowano między chłopów. Odtąd wieś po niemiecku nazywała się "Stary Młyn".
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.