Morze w górach czyli Gmina Ustka w Zawoi

W dniach 20-23 września 2012 roku delegacja Gminy Ustka przebywała w Zawoi na zaproszenie Wójta tej Gminy Tadeusza Chowaniaka.

Nasza delegacja uczestniczyła w Babiogórskiej Jesieni - tradycyjnej imprezie góralskiej połączonej z redykiem (przyprowadzaniem owiec z hal) i towarzyszącym jemu imprezom.

W skład grupy naszej Gminy wchodzili Wójt Anna Sobczuk-Jodłowska,Skarbnik Jadwiga Dic, Radni Bogdan Żabiński, Halina Lempek  i Małgorzata Kopka, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Objeździe Jacek Goreński, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Budnik-Żabicka, sołtysi: Rowów - Jadwiga Fudala i Dębiny - Ryszard Molenda oraz Koła Gospodyń WIejskich - "Babiniec" z Rowów i Objazda z instruktorkami Zorzą Sędzicką i Małgorzatą Karamańską.

Czwartek był dniem przeznaczonym na podróż; w piątek grupa miała dzień na odpoczynek: część poszła poznawać górskie szlaki, druga grupa pojechała do Wadowic - miasta rodzinnego Karola Wojtyły. "Górska" grupa nie weszła na Babią Górę (ponad 1700 m n.p.m.), ponieważ szlak był oblodzony i niebezpieczny. W wyższych partiach gór już leży śnieg.

W piątek po południu, podczas uroczystej sesji Rady Gminy, Zawoja podpisała umowę z miastem Giuliano di Roma we Włoszech. Aktu podpisania dokonali Wójt Zawoi T. Chowaniak i Burmistrz Miasta Giuliano di Roma, Aldo. W trakcie uroczystości zaplanowany został występ naszych KGW. Grupy zrobiły furorę i wywołały aplauz nie tylko Polaków, ale i Włochów. W prezencie za zaproszenie Zawoja otrzymała od naszej Gminy rzeźbę anioła dłuta Kazimierza Kostki z Wodnicy, a pamiątką ze spotkania dla Włochów był obraz pędzla Krystyny Czuchy z Machowina. Ten dzień zakończył się uroczystym obiadem.

Sobota była dniem imprezy - 28. Babiogórskiej Jesieni. Dla naszej Gminy zostały przygotowane trzy stoiska na kiermaszu towarzyszącym imprezie. Wokół rozstawili się rękodzielnicy i artyści spod Babiej Góry.  Impreza zaczynała się biegiem zawodników 10-kilometrową trasą wokół Babiej Góry oraz redykiem z gór po letnim wypasie było przypędzone stado owiec, a następnie podzielone między właścicieli. Po tym nastąpiło oficjalne przemówienie i otwarcie Babiogórskiej Jesieni. Wójt T. Chowaniak w swoim wystąpieniu podkreślił rolę tradycji góralskiej i fakt jej kultywowania przez lokalną społeczność. Następnie na scenie wystąpiły  góralskie zespoły uczestnicząc w konkursie folklorystycznym.

Nasze dwa KGW prezentowały się w namiotach serwując potrawy z ryb i chleb ze smalcem. Publiczność chętnie próbowała nowych dla siebie specjałów, a nasza ekipa kupowała oscypki na zimno i na gorąco. Było też stoisko promocyjne, gdzie dzieci i dorośli mogli pobawić się w nadmorskim piasku oraz zapoznać się z ofertą Gminy Ustka. Niektórzy zawojacy przy tej okazji wspominali swoje pobyty nad Bałtykiem - zwłaszcza panowie z łezką w oku mówili o służbie wojskowej w Lędowie.

Na ten dzień zaplanowany został występ naszych Kół podczas Babiogórskiej Jesieni. Jako pierwszy wystąpił w wiązance piosenek zespół z Objazdy, a później z szantami - "Babiniec" z Rowów. Pomiędzy piosenkami nasi gminny artyści z KGW Objazda wystąpili w tańcu z "Jeziora Łabędziego". Szczególny aplauz wywołała zapowiedź prowadzącego, który mówił, że terozki to trzeba się godnie przinapić, bo z Gminy Bagdad przijechały ku nam pikne dziewczyny niewydepilowane i te pikne hurysy zatańczą. Tu zaczął się taniec brzucha - widowiskowy skecz w wykonaniu panów z objejskiego zespołu. Już po pierwszym występie widownia, nieco pusta z powodu nagłego deszczu, zaludniła się. Ten występ zgromadził rzesze, a deszcz szybko przestał padać. Występ Gminy Ustka zgromadził tłumy przy scenie. Oba zespoły zostały nagrodzone podziękowaniami i docenione gromkimi brawami. - Jesteście prawdziwymi gwiazdami wieczoru, musicie koniecznie do nas jeszcze przyjechać z takim programem - zapraszali włodarze. Zabawa przy muzyce i koncercie zespołu InoRos trwała do późnej nocy.

Niedziela była dniem wyjazdu. Po Mszy świętej odprawionej w intencji  uczestników i gości Babiogórskiej Jesieni, ze szczególnymi podziękowaniami dla uczestników z Gminy Ustka, żegnana przez Wójta Zawoi z małżonką, nasza ekipa wyruszyła w kilkunastogodzinną podróż powrotną.  Zawojacy żałowali, że nie zostajemy na drugi dzień imprezy. Nasza grupa też żałowała. Wierzymy jednak, że wkrótce znów się spotkamy.

Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w galerii

Adresy skrzynek ePUAP:
  • /4jbdfq7891/SkrytkaESP
  • /4jbdfq7891/ugustka
  • /4jbdfq7891/skrytka

• od poniedziałku do czwartku w godzinach: od 9.00 do 14.00,
  • w piątek - od 09.00 do 13.00.