Modła

Print
MODŁA

Dane ogólne  
Wieś o charakterze przysiółka w granicach sołectwa Lędowo, na Wybrzeżu Słowińskim, tuż przy Zaleskim Bagnie i Jeziorze Modła, 4,5 km na południowy zachód od Ustki, zamieszkana przez 41 mieszkańców.
Nazwa topograficzna ponowiona od nazwy jeziora Modła. Ta nazwa jest związana z bazą modl- oznaczającą teren wilgotny, bagnisty. 
 
Historia  
Wieś założona przed 1523 rokiem, jako Muddell - istnieje zapisek w dokumentach z tego roku: „Christoff Krummell myt sysen Brodern tho Muddel”. Po 250 latach ród ten wygasł, a Duninowo, Lędowo i Modła przypadły rodzinie von Below.
1784 rok - we wsi był folwark, łącznie 20 zagród i działał tu nauczyciel.
1843 rok - Modła została sprzedana Otto von Frankensteinowi, potem księciu Alfredowi von Croy, ale na mocy umowy między nimi było dzierżawione przez zięcia Otto - Leo Scheunemanna. Ostatnim panem dóbr był Bernard Scheunemann.
1939 rok - we wsi było 36 gospodarstw. 
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. More details… examle.com