Machowinko

Print

Machowinko

        Wieś rycerska, wzmiankowana po raz pierwszy w 1507 roku jako własność możnego rodu von Ramel. XIX-wieczny pałac, otoczony parkiem w stylu angielskim (m.in. cztery okazałe drzewa uznane za pomniki przyrody). Jego ostatni przedwojenny właściciel był miłośnikiem polowań i muzyki klasycznej.
     Znajdują się tu liczne chałupy szkieletowe i zagrody czworoboczne. Na uwagę zasługuje budynek bramny - szkieletowy, wypełniony gliną - z 1649 r. Wokół pałacu dworskiego (obecnie prewntarium dla dzieci) istnieje dobrze zachowany park z różnorodnym drzewostanem. Są tu jodły (jednobarwne, kaukaskie i białe) świerki (ajańskie, siatkajskie i pospolity), stare cisy, cypryśnik groszkowany oraz kilka choin kanadyjskich; rośnie tu również kilka okazów dębu czerwonego i szypułkowego (obwód 4 - 4,5 m), buk (520 cm obwodu), jesion (520 cm) i wiele innych.

Historia  
Wieś wzmiankowana w listach lennych dla rodziny von Ramel z 1506, 1547 i 1568 roku.
1677 rok - wieś przeszła w posiadanie Matthiasa von Zastrow.
1720 rok
- majątek został sprzedany von Belowom i w ich rękach pozostawał do 1804 roku.
1784 rok - we wsi był folwark, kuźnia, działał tu nauczyciel i zostały wydzielone folwarki Dorotheental i Charlottenhof, łącznie 52 zagrody.
1901 rok - Maksymilian von Puttkamer wybudował we wsi gorzelnię, stajnie, zabudowania folwarczne.
1910 rok - dobra zakupił hrabia Wilhelm von Zitzewitz i jego najstarszy syn, Heinrich. Ostatnim dziedzicem był młodszy syn, Günter, który nabył od ojca najpierw jego część, a potem poprzez ugodę z bratem wszedł również w posiadanie drugiej części Machowinka. Był światłym obywatelem i gospodarzem, m.in. zmeliorował duże połacie gruntu, unowocześnił rolnictwo, dbał szczególnie o gospodarkę leśną, ale również interesował się sztuką i literaturą. Zmodernizował także dwór. 

     W chwili obecnej Machowinko zamieszkują 262 osoby. Na uwagę zasługuje tu zabytkowy pałac, w którym mieści się dom pomocy społecznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. More details… examle.com