Machowino

Wieś w południowej części gminy, przy bocznej drodze łączącej szosę Słupsk - Ustka z Wytownem, Mąchowinkiem i z letniskowym Poddąbiem, na skraju rozległego lasu, który przed woj ną był ulubionym miejscem polowań miejscowych arystokratów. Od 1930 roku, z inspiracji ówczesnego starosty słupskiego, zbudowano tu dom myśliwski. Na cześć starosty, który byt potomkiem protestantów francuskich, nazwano go "leśniczówką Dombois". Właścicielem obiektu byt niemiecki związek łowiecki. Z Machowina wywodził się bogaty pomorski ród Schwave.
    Neogotycki kościół jest już trzecią świątynią, stojącą w tym samym miejscu, na wzgórzu w centrum wsi. Zbudowano go w 1892 roku na miejscu XV wiecznej, podupadającej świątyni, której stan groził katastrofą budowlaną. Kamienna płyta pod ołtarzem informuje, że pochowano tu
 kogoś, kto umarł 23 stycznia 1596 roku. Prawdopodobnie chodzi o rycerza Lorenca von Schwave z rodu pierwszych historycznych właścicieli Machowina. W kościele zachował się witraż z 1570 roku, płyty nagrobne z końca XVI wieku oraz XVII-wieczny konfesjonał i chór.
    Pałac należał do konserwatysty von Uckermanna, którego w 1934 roku pobili słupscy naziści, przebrani za policjantów. Teraz w budowli mieści się Dom Pomocy Społecznej dla upośledzonych umysłowo.
   W lesie za wsią jeden z nielicznych zachowanych na Pomorzu starych cmentarzy, z grobowcem rodzinnym von Uckermannów, ostatnich przedwojennych właścicieli Machowina i Bydlina (Machowino w latach 30. rozparcelowali i wyprzedali). Dalej droga wiedzie do dawnego młyna i do owianego legendami drewnianego mostu przez Słupię. Tędy w zamierzchłych czasach wiódł szlak łączący nadmorskie osady ze Słupskiem. Dawniej podobno to miejsce nawiedzały duchy, teraz już tylko wyrafinowani wędkarze i grzybiarze.
    Aktualnie Machowino to wieś sołecka, zamieszkana przez 513 mieszkańców. Funkcję sołtysa sprawuje tu Anna Turowska. Na uwagę zasługuje zabytkowy pałac, w którym obecnie mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej.