Pęplino

Wieś wielodrogowa na planie owalnicy. Jest to nazwa pseudotopograficzna od nazwy rzeki Pęplina lub od nazwy osobowej Pępa.

Miejscowość usytułowana na skraju pozostałości rozległego pomorskiego lasu. Wraz ze Starkowem, Pęplino jeszcze w XV wieku było własnością duninowskich Krummelów. Potem przeszło na własność mniszek z klasztoru w Słupsku.
    Po zlikwidowaniu przez luteran klasztorów, Pęplino przeszło na własność książąt pomorskich, a potem władców pruskich. Miejscowi chłopi już w XVIII wieku nie odrabiali pańszczyzny, a jedynie płacili czynsz do monarszego skarbca. Kilka rodzin mogło się jeszcze w XX wieku szczycić, że zamieszkiwało swoje zagrody od 400 lat.
      Do Pęplina wiedzie wąska, asfaltowa szosa, łącząca Duninowo ze Słupskiem oraz polna droga z Wodnicy. Wieś może byś atrakcyjnym celem wycieczek rowerowych i pieszych. Zachowała dziewiętnastowieczną, a gdzie niegdzie nawet XVIII-wieczną zabudowę z pruskiego muru. Charakterystyczne są stodoły będące zarazem bramami wiodącymi do zamkniętych z każdej strony podwórek.
     Poszukiwaczy militariów może do Pęplina przyciągnąć informacja, iż w latach II wojny światowej przy skraju lasu rozbił się niemiecki samolot szkoleniowy typu Arado. Był maszyną należącą do szkoły pilotów myśliwskich w Rędzikowie koło Słupska (w 1938 roku szkolił się tutaj m.in. Werner von Brąun, twórcą rakiet V1 i V2, potem główny konstruktor amerykańskich rakiet kosmicznych). Maszyna w locie koszącym zawadziła podobno o wierzchołki drzew. Pilot i uczeń zginęli na miejscu.
     W głębi lasu, przy brukowanej drodze do Starkowa znajdują się obiekty po tajnych magazynach Marynarki Wojennej. W czasach Układu Warszawskiego składowano tu m.in. rakiety bojowe dla okrętów rakietowych, które w wypadku wybuchu III wojny światowej miały z Ustki uderzyć na NATO (Dania). Na początku lat 90. wojsko opuściło jednostkę.
    Aktualnie Pęplino to wieś sołecka, zamieszkana przez 355 mieszkańców.. Przez wieś przebiega atrakcyjny szlak rowerowy. Działa tutaj kilka firm usługowych, a także funkcjonuje sklep spożywczy. Ponadto funkcjonuje w Pęplinie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.