Przewłoka, Orzechowo, Zapadłe

Miejscowości w rejonie obszaru krajobrazu chronionego "Wybrzeże Bałtyku na wschód od Ustki". Stają się centrum turystycznym, coraz bardziej konkurencyjnym dla miasta.
     Przewłoka to wieś sołecka, obejmująca miejscowość Zapadłe, położona na Równinie Słupskiej w odległości 2 km od morza, zamieszkana przez 638 mieszkańców, Jest to nazwa topograficzna od "miejsca gdzie można przeciągnąć łódź". Przewłoka została założona na planie ulicówki przez przybyszów z Niemiec.
1426 rok
- pierwszy zapis historyczny, wtedy to władze miejskie Słupska dla bezpieczeństwa żeglugi na Słupi wykupiły te tereny.
Listy lenne Rady miasta Słupska z lat 1486, 1493, 1504 i 1518 potwierdzają, że korzystał z nich jako lenna opat z Białobuka.
1784 rok - we wsi był folwark, nauczyciel, kowal i łącznie 15 zagród. Folwark był dzierżawiony i podatki wpływały do kasy miejskiej.

Przewłoka podobnie jak Ustka, aż do 1831 roku była własnością Słupska, a po uwłaszczeniu przekształciła się w wieś chłopską. Dziś Przewłoka to bardzo atrakcyjny turystycznie teren. Na szczególną uwagę zasługuje realizacja projektu mającego na celu stworzenie zupełnie nowej, niezależnej jednostki urbanistycznej. W ciągu najbliższych lat obok Przewłoki - Wieś i Osiedla Przewłoka powstanie nowoczesna osada turystyczno - uzdrowiskowa.

Orzechowo to niewielka osada letniskowa położona przy ujściu rzeki Orzechówki do morza, 3 km na wschód od Ustki. Niegdyś była osadą rybaków i żeglarzy.
    Miejscowi rolnicy mieli ogromny problem z wydmowym piachem, który w XV wieku zasypał ujście rzeczki Orzechówki do morza. Wskutek spiętrzenia wody, nieopodal osady Zapadłe na ponad 100 lat utworzyło się wielkie rozlewisko, przypominające jezioro. Dopiero w 1526 roku
 rycerze von Ramel z Wytowna polecili poddanym przekopać kanał odprowadzający wodę. Przekop istnieje do dziś. Inwestycja, jak zapisano w starych dokumentach, kosztowała rycerzy "dużo pieniędzy, wysiłku i troski". Dobitnie świadczy o tym głębokość przekopu oraz obramowujące go wały ziemne. O rozmiarach rozlewiska mogą dać wyobrażenie łąki rozciągające się między Zapadłem, Poddąbiem i Wytownem. Do dziś są zabagnione.
    Podobno mieli tu kryjówkę piraci, którzy ofiary swoich napadów grzebali u ujścia rzeczki do morza.
 Prawdopodobnie Szwedzi w czasie wojny, trzydziestoletniej w XVII wieku na sąsiednim, stromym i gliniastym wzgórzu (po prawej stronie ujścia Orzechówki) utworzyli posterunek obserwacyjny, dzięki któremu kontrolowali sytuację u wejścia do portu w Ustce. W dawnych czasach wzgórze nazywano „Królewskim Tronem”.
W latach 1856 i 1858 - przebywał tu żelazny kanclerz Otto von Bismarck, który dwukrotnie wypoczywał w Ustce razem z żoną, Joanną z Puttkamerów barnowskich i całą rodziną.
1927 rok
- w Orzechowie gościł niemiecki marszałek Paul von Hindenburg, wówczas prezydent Rzeszy.

Zapadłe to mała wieś w granicach sołectwa Przewłoka, zamieszkana przez 91 mieszkańców.