Zaleskie, Zabłocie

Miejscowości przy rozjeździe dróg z Ustki do Darłowa i do Jarosławca. W Za leskich dobrze zachowany kościół z XVIII wieku, powstały na fundamentach średniowiecznej świątyni (na wieży widnieje napis "1754"). Dookoła kościoła przez pięćset lat grzebano mieszkańców wsi. Upamiętnia ich stary żeliwny krzyż, ustawiony po likwidacji cmentarza w połowie XIX wieku.
    Z kościołem sąsiaduje klasycystyczny pałacyk BeIowów, potomków rycerzy pomors
 kich, w których posiadaniu wieś znajdowała się przez blisko pół tysiąca lat. W 1498 roku Gert von Below z Zaleskich w testamencie napisanym w domu pewnej słupszczanki zadysponował, by z 300 guldenów w złocie i w srebrze, które pozostawia, żonie po jego śmierci przekazać 50, a resztę Radzie Miejskiej w Słupsku z przeznaczeniem na jakiś pobożny cel. Zastrzegł przy tym w dokumencie, by jego syn Ewald nie dostał nawet feniga.
    Zaleskie - zachowane stare ryglowe chałupy i takiż kościółek z 1754 roku (barokowe empry, ława z zapleckiem i
prospekt). Dwór z końca XVII wieku wraz z otaczającym go parkiem stanowi własność prywatną, niedostępną dla zwiedzających.
     Belowowie mieli w herbie trzy pogańskie głowy. Protoplasta rodu, tak jak sienkiewiczowski Longinus Podbipięta, miał kiedyś za jednym zamachem ściąć je podczas bitwy. Kilka wyobrażeń tego herbu do dziś można oglądać w Zaleskich, a także w kościele w pobliskim Pieńkowie w sąsiedniej gminie Postomino.
    Wokół pałacu do dziś zachował się trochę już zapuszczony park w stylu angielskim, a w nim wiele rzadko spotykanych drzew. Park jest piękny szczególnie jesienią. Za nim rozciągają się Zaleskie Bagna. Według tradycji, w tych bagnach na początku XVIII wieku topili się pruscy werbownicy. Zapuszczali się tu, by porywać do berlińskiej "gwardii olbrzymów" mieszkańców okolicznych wiosek, słynących z wysokiego wzrostu i ogromnej wytrzymałości fizycznej.
    Zaleskie posiadają aktualnie statut sołectwa, w którego obszarze znajduje się też miejscowość Zabłocie. Funkcję sołtysa wsi sprawuje obecnie Elżbieta Sadowska. W Zaleskich zamieszkuje na stałe 425 mieszkańców, natomiast w Zabłociu - 10. We wsi prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która podobnie jak te w Objeździe i Rowach wyposażona jest w Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności, a także w nowoczesny wóz bojowy. Dużą rolę w rozwoju kultury i oświaty odgrywa szkoła podstawowa wyposażona w nowoczesną halę sportową, a także Gminny Ośrodek Kultury. Poza tym  we wsi funkcjonuje ośrodek zdrowia oraz sklep spożywczy.

Zabytki
Kościół filialny, konstrukcji ryglowej, obmurowany cegłą, zbudowany w latach 1754-1757, salowy z wieżą. Przebudowany w XIX wieku. Dwór murowany z XVIII wieku, przebudowany w połowie XIX wieku.