d/s płac, podatków i opłat od umów cywilnoprawnych;    d/s księgowości budżetowej

Halina Kosieradzka, Izabela Szewczuk
pokój nr 9
tel. (59) 815-24-13

Do zadań stanowiska d/s podatków i opłat od umów cywilnoprawnych należy w szczególności:

1. Prowadzenie ewidencji finansowej dotyczącej wieczystego użytkowania  i przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności.
  2. Sporządzanie listy płac dla pracowników i innych czynności z tym związanych
  3. Zawieranie umów z inkasentami opłaty miejscowej i uzdrowiskowej, rozliczanie oraz naliczanie prowizji.
  4. Prowadzenie ewidencji podatków od środków transportowych od osób prawnych i osób fizycznych oraz wystawianie upomnień i tytułów wykonawczych za niezapłacone należności.
  5. Prowadzenie spraw płacowych związanych z zatrudnieniem wszystkich pracowników w Urzędzie Gminy, tj.: pracowników administracji, obsługi, osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych:
    1. prowadzenie kart wynagrodzeń i kart zasiłkowych,
    2. sporządzanie list płac,
    3. wyliczanie zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
    4. prowadzenie spraw ubezpieczeń,
    5. sporządzanie wniosku do ZUS Rp-7,
    6. sporządzanie sprawozdań do GUS – kwartalnych i rocznych.
  6. Naliczanie podatków od dochodów osobistych dla podatników uzyskujących dochody ze stosunku pracy, sporządzanie deklaracji w tym zakresie oraz rozliczeń rocznych z Urzędem Skarbowym.
  7. Naliczanie składek ZUS oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
  8. Sporządzanie deklaracji ZUS i PFRON.
  9. Sporządzanie przelewów bankowych dotyczących płac, przelewów do US i ZUS, inkasa podatków i opłat.
  10. Wydawanie zaświadczeń dotyczących wysokości wynagrodzenia zatrudnionym pracownikom - według potrzeb.
  11. Sporządzanie zbiorczych zestawień i potrąceń z list płac składek ZUS i wynagrodzeń.
  12. Prowadzenie spraw kasy zapomogowo-pożyczkowej.
  13. Sporządzanie wniosków o refundację wynagrodzeń wypłacanych pracownikom zatrudnionym w ramach umów z Powiatowym Urzędem Pracy.
  14. Kompleksowe i terminowe naliczenie wymiaru podatku od środków transportowych oraz prowadzenie z tego tytułu odpowiednich rejestrów wymiarowych.
  15. Przygotowywanie decyzji w przedmiocie rozkładania na raty, odroczenia terminu płatności, umorzenia należności dotyczących podatku od środków transportowych, wieczystego użytkowania, spłaty za lokale mieszkalne, przekształcenia w prawo własności oraz prowadzenie rejestru i ewidencji w tym zakresie.
  16. Współpraca przy sporządzanie sprawozdań o pomocy publicznej.
  17. Wyliczenie skutków obniżenia stawek podatku od środków transportowych.
  18. Prowadzenie księgowości analitycznej oraz egzekucja:
    1. wieczystego użytkowania,
    2. przekształcenia w prawo własności,
    3. spłaty lokali mieszkalnych,
    4. podatku od środków transportowych.
  19. Prowadzenie egzekucji z tytułu zakupu nieruchomości na raty, opłaty miejscowej, opłaty uzdrowiskowej, opłaty targowej oraz opłaty adiacenckiej.
  20. Okresowe uzgadnianie sald z dokumentacją i sporządzanie zestawień do kwartalnych sprawozdań budżetowych.
  21. Sporządzanie umów z inkasentami opłaty miejscowej, uzdrowiskowej i targowej.
  22. Przygotowywanie projektów uchwał dotyczących opłaty miejscowej, uzdrowiskowej i targowej oraz podatku od środków transportowych.
  23. Sporządzanie wniosku o dotacje z budżetu państwa dotyczące opłaty uzdrowiskowej.
  24. Sporządzanie protokołów likwidacji środków trwałych.

Do zadań stanowiska d/s księgowości budżetowej należy w szczególności:

1. Pełna obsługa w zakresie VAT tj wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów dla potrzeb rozliczenia podatku VAT.
  2. Prowadznie księgowości analitycznej i należności z tytułu dzierżaw, dzierżaw rolnych i sprzedaży nieruchomości.
  3. Egzekucja należności z tytułu dzierżaw i dzierżaw rolnych
  4. Przygotowywanie decyzji w przedmiocie rozkładania na raty, odroczenia terminu płatności, umorzenia należności dotyczących dzierżaw i dzierżaw rolnych oraz prowadzenie rejestru i ewidencji tym zakresie.
  5. Okresowe uzgadnianie sald przypisów z dokumentacją w zakresie wymiaru dzierżaw, dzierżaw rolnych i sprzedaży nieruchomości oraz sporządzanie kwartalnych sprawozdań w tym zakresie.
  6. Rozliczanie i nadzór nad dotacjami udzielonymi i otrzymanymi przez Gminę.
  7. Dekretowanie, ewidencja księgowa operacji na poszczególnych kontach w jednostce urzędu.