Niestkowo

Wieś sołecka położona naprzeciw Charnowa, na Wysoczyźnie Damnickiej nieopodal drogi krajowej nr 21 na trasie Słupsk - Ustka, w południowej części Gminy Ustka nad rzeką Słupią. Powierzchnia ogólna gruntów - 308 ha i 21 arów. Wieś założona na planie ulicówki, głównie o charakterze rolniczym.
    Po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w roku  1227 (ponad 100 lat przed Ustką) pod nazwą Neztic. Wówczas zachodniopomorski książę Barnim I ze Szczecina podarował Niestkowo klasztorowi w Białobokach pod Trzebiatowem. Kilkadziesiąt lat później okolice Słupska znalazły się pod panowianiem gdańskim i wówczas książę Mściwój II podarował wieś kościołowi Św. Stanisława w Gardnie Wielkiej. W późniejszym czasie pojawiały się  następujące nazwy: Necekono (1282), Necekoue (1282). Nazwa rekonstruowana jako Nieścice i w tej postaci jest to nazwa patronimiczna od nazwy
osobowej Niest.
     Krótkie podporządkowanie wsi mnichom pozostawiło ślady w nazewnictwie, które przetrwało aż do początków XX wieku. Była tu łąka zwana klasztorną oraz tzw. "Wolność", czyli wybudowanie po wschodniej stronie szosy Słupsk - Ustka (koło  obecnego przystanku autobusowego). Nazwa miała wziąć się stąd, że niegdyś miało tu istnieć duże gospodarstwo chłopskie, nie podlegające obowiązkowi świadczenia podatków i danin na rzecz klasztoru.

Chłopi z Niestkowa na żniwa warzyli podobno dobre piwo. Według legendy, pewnemu gospodarzowi wylała się kiedyś beczka, którą wiózł dla żniwiarzy. Piwo sciekało licznymi stróżkami, którymi teraz ścieka woda.
    Od XIV wieku Niestkowo razem z Zimowiskami było posiadłością rycerską. W XIX i XX wieku właściciele majątku często się zmieniali. Z ich czasów zachował się dwór z parkiem porośniętym starymi drzewami.
    We wsi i w jwj sąsiedztwie gnieździ się wiele gatunków rzadkich ptaków, m.in. czarny bocian, drapierzne orły bieliki i kanie oraz żurawie. W zakolach Słupi zimuje ptactwo wodne. Jest kilka gospodarstw agroturystycznych. Gmina przygotowała grunty pod zakłady produkcyjne lub usługowe, inwestycje związane z produkcją rolną i nieuciążliwe usługi, z możliwością budowy osiedli domków jednorodzinnych.

Historia

Po raz pierwszy miejscowość wzmiankowana w dokumencie wystawionym przez księcia Barnima dla klasztoru w Białobuku „Nestc in Stolp minore in parwo Zstolp”. Wówczas stanowiła uposażenie tego klasztoru. Na mocy dokumentu księcia Mszczuja II z 1282 roku należała do kościoła pw. św. Stanisława w Gardnie Wielkiej. Na przestrzeni wieków właściciele Niestkowa zmieniali się. Były wśród nich rodziny von Ramel, Zitzewitz, Podewils.

1717 rok
- według klasyfikacji ziemskiej właścicielem majątku był Obrist Ernst Bogislaff von Podewils, a we wsi gospodarowało 5 chłopów.
1.12.1871 - wieś składała się z 2 części - wsi i koloni Freiheit, we wsi było 25 budynków mieszkalnych, 37 gospodarstw i żyło tu 194 mieszkańców (4 lata wcześniej było ich 199).
1784 rok - we wsi był folwark i 8 dymów.
Pod koniec XIX wieku dobra znalazły się w posiadaniu rodziny Küttner. Ostatnimi byli: Otto Küttner, Georg von Wühlisch i Heinz Perrin.
1939 rok - w Niestkowie były 24 gospodarstwa i 212 mieszkańców (w 1933 było 218 mieszkańców).

Obecnie Niestkowo jest wsią sołecką liczącą  170 mieszkańców.. Przez wieś przebiega atrakcyjny szlak rowerowy i turystyczny. Organizowane są spływy kajakowe. Ze względu na malownicze położenie we wsi funkcjonuje kilka gospodarstw agrourystycznych, które zapraszają gości nie tylko w sezonie letnim, ale także i zimą.  Z roku na rok powstają towe domki jednorodzinne. Popularnością wśród wędkarzy z całej Polski cieszą się połowy troci na Słupi. We wsi funkcjonuje świetlica gminna i sklep spożywczy.